per4mans/p(ART)i
  anasayfa | kop-art nedir? | kop-artistler | moda | enstelasyon | baskı | per4mans/p(ART)i | medya | Linkler | iletişim  


english>Üst-Baş: İlk Kop-Art moda koleksiyonunun üç genç kızın hayatından bir günü yansıtacak şekilde video sunumunu içeren, 8 Mayıs 2002’de Babylon’da sunulan bir giysi şov. Koleksiyon ve film ‘trashy’ bir hayat tarzının ifadesiydi...


U Make Me Look Good: Temmuz 2002’de özel bir ev partisinde, video-art moda performans eşliğinde dört modelin giysi denemelerinin fotoğraflanmasını içeren bir performans. .


Kop-Art BURDA: 12 Ekim 2002 günü, kişisel giysi tasarımı, video-art, canlı VJ performans, dia gösterisi, elektro ve elektro-live müziğin interaktif kullanımıyla Uniq’te gerçekleştirilen p(art)i-performans..Kop-Art bu p(art)ide ‘Hello Where Are You’ diyerek ‘alıcısını’ aktif olarak diyaloğa davet etti .


Do We Have To Separate Dream From Reality: Gerçek-rüya ikileminin ‘gerçek odası’ ve ‘yatak odası’ enstelasyonu ile yansıtıldığı, 19 Aralık 2002’de Wasp Club’da gerçekleşen bir p(art)i..Gamze Fidan’ın tasarladığı giysiler, live-styling, canlı VJ performans+fotoğraf çekimi, kısa filmler, dia gösterisi ve elektronik müzik eşliğinde sunuldu. .


Breakfast @SoHo: Kop-Art’ın ‘Breakfast@SoHo’ happenning’i 23 Ocak 2003 tarihinde SoHo/Beyoğlu’nda gerçekleşti. Hayatımızdaki en yeni eğilimlerin ve genel olarak trend’in nasıl belirlendiğinin post-Dadacı ve sürreel bir ortamda konuşulduğu performans, elektronik müzik ve görsel medyanın interaktif kullanımıyla zenginleşti. Kop-Art’ın ‘Fashism’ temalı moda koleksiyonunun ilk nüvelerinin katılımcı sanatçı ve tasarımcılar üzerinde sunulduğu şov, Truman Capote’nin Dada’yla iç içeliğini gözler önüne serdi…Happenning sırasında Kop-Art, sanat manifestosunu davetlilerle ilk kez paylaştı.

>


Perform Against War (PAW): Switch’te gerçekleşen, ‘Savaşa Karşı Danset’ konsepti üzerine kurulu, 20 Şubat 2003 tarihli gecede, Kop-Art, ‘PAW’ temalı performansını altı ‘sanat meleği’ model aracılığıyla sundu. DZA, Murat Uncuoğlu, Mabbas, DJ Beyza, U.F.U.K., Disc Jockey Ari, Cervus, Tai gibi Türkiye’nin önde gelen DJ’leri ve canlı VJ şovuyla Michael Parenti gecenin diğer katılımcılarıydı.


Yapı-Bozucu Moda Şov: Kop-Art, 4 Nisan 2003’te Converse’in sponsorluğunda Cool Bar’da gerçekleşen Osman Productions gecesinde, ‘Lego’ konseptli bir performans sundu. Modellerin, lego enstelasyonlu bir ortamda,‘yapı-bozucu’ hareketlerle performans sanatçılarına dönüştüğü şova, elektronik müzik ve canlı VJ performans eşlik etti.. ..


O.P.’s First Anniversary Party: Ekim 2003’te Godet’de gerçekleşen Osman Productions doğum günü partisinde Kop-Art, Uniq, Wasp Club, SoHo, Switch ve Cool Bar p(art)i gorüntülerinden oluşan video-art gösterisiyle yer aldı.


Herşey Çöpe Gider: Kop-Art'ın Tünel Sanat Festivali (2004) LTB Jean Tuvaller Sergisi'nde, Richmond Otel 'de sergiledigi moda enstelasyonu; iki jean pantolon, iki t-shirt ve erkekler icin bir jean balo eteğine, kült Mondo Trasho (Çöplük Dünya) fanzininden yapılan yeni kolajların basılması ve bu tasarım sürecininin aynı isimli kısa filme dönüşmesini iceriyor. Tasarlanan kıyafetler 'trashy' bir tarzda, filmse vücudu kolaj imajlarla ‘giydirilmiş’ ve kafası siyah-beyaz bir monitör haline getirilmiş bir vitrin mankeni (MO-KA) aracılığıyla sunuldu. Basın ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği enstelasyon, 'değersiz' ve 'çöp'ün, modern tüketim toplumuyla yüzleşmesini, a la Kop-Art bir vizyonla gerçekleştirdi..


Divine Trash P(art)y: 'Art 4 Nothing' sloganıyla Kop-Art iftiharla sundu! 'Divine Trash' P(art)y, katılımcı sanatçılar, sponsor Netcopycenter ve 26.03.2005 gecesi orada bulunarak varlıkları ve vibe'ları ile Dogz Star'a güzellik katan kişilerle birlikte, bahsedilen ‘trashy’ 'ortak deneyim'i YARATTI! John Waters ve muhteşem Divine’a, video-art ve hem sokak hem de klübe yapılmış ozalit enstelasyonla göz kırpıldı, alt kat için özel hazırlanan kolaj harikası ‘yatak odası’ Kop-Art Hayal-et’inin canlı kanıtı oldu..


Art is Anything: Kop-Art, Haziran 2005’te Art+Dekor dergisinin, ‘Interior Design Turkey’ ödül töreni kapsamında, Resim ve Heykel Müzesi’nin Şeker Ahmet Paşa Salonu’na bağlanan antre ve 30 m.lik koridorunda, ‘Art is Anything’ konseptli dev bir ozalit kolaj-enstelasyon gerçekleştirdi..Temel yapı malzemeleri fotoğrafları ve iç mekan-insan ilişkisi içeren grafiklerden dönüştürülen illüstrasyonların tarihi müzenin duvarlarına yerleşmesi, bugünün tarihle kucaklaşması olarak yorumlandı. Enstelasyon, dört cansız mankenin kağıt elbiseler ve elektrik bantlar kullanılarak stilize edilmesi, servis elemanlarının endüstriyel aksesuvarlarla bütünlenmiş antik Roma tarzı kıyafetleri ve Dj Bang!’ten yükselen elektro tınılarla bütünlük kazandı.


Kop-Art is Me! Eylül 2005’te, İskandinav sanatçıları Türk sanatçılarla buluşturma amaçlı Scanbul projesi kapsamında sunulan aynı isimli enstelasyon..Renklendirilmiş durağan ozalitlerin üzerine yansıtılan hareketli görüntüler (Herşey Çöpe Gider), kuzey ufkuna doğru atılan bir adım niteliğindeydi.. .


Neo-per4mans: Enis Batur'un 'Siyah Borsa' makalesinden yapılan beş paragraflık alıntı üzerine kurulu Neoper4mans, sanat yapıtının mallaşma sürecine yönelik Kop-Art tavrının 'sergilendiği', çok katmanlı bir olaydı. 04.05.06 günü, Sabotaj Sanat Devleti (SoS) İstanbul açılışında, piyasanın ipliğini pazara çıkartan bu değerli söylem perdeye dev tipografilerle yansırken, Neoplast üyeleri, Adam Gomorrie ve Heart Diktator arasında  tarihteki  ilk sanat evliliği gerçekleşti. Seremoni için özel hazırlanmış fetiş kıyafetler, metni  içeren el ilanı, stikırlar, kolaj tablo, MoKa (re-dressed) ve Kop-Art'ın sanatsal flört aracısı 'Neoper4mans Pul Defteri', canlı yerleştirmenin tamamlayıcı öğeleri oldu.  .

jenerik

Üst-Baş
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan
Video-Giysi Şov/Gamze Fidan, Avni Ertepe

U Make Me Look Good
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan
Video-Art-Moda Performans/Michael Parenti

Kop-Art BURDA
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan
Video-Art/Gamze Fidan, Avni Ertepe, Ozan Adam
Canlı VJ Şov/Michael Parenti
Dia Şov/Gül Kleidocat, Esat C. Başak
DJ set/Disc Jockey Ari
Canlı Elektronik Müzik/Sami Baruh

Do We Have To Separate Dream From Reality
Enstelasyon/Gamze Fidan, Michael Parenti, İz Öztat
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan
Live Styling/M. Butterfly
Canlı VJ Şov/Michael Parenti
Video-Art/Gamze Fidan, Avni Ertepe
Dia Şov/Neslihan Sarıkaya
DJ set/ Disc Jockey Ari

Breakfast@Soho
Kahvaltı Masası Enstelasyonu/İz Öztat
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan, Michael Parenti
Canlı VJ Şov/Michael Parenti

Yapı-Bozucu Moda Şov
Lego Enstelasyon/Michael Parenti, Ari Alpert, Gamze Fidan, Cansu Aybar
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan, Michael Parenti
Canlı VJ Şov/Michael Parenti DJ set/ Disc Jockey Ari

O.P.’s First Anniversary Party
Video-Art/Gamze Fidan, Aybeniz Esen

Herşey Çöpe Gider
Enstelasyon/Gamze Fidan
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan, Zeynep Turuthan

Divine Trash P(art)y
Enstelasyon/ Gamze Fidan, Zeynep Turuthan, Cansu Aybar, Esat C. Başak, Banu Yüce
Giysi Tasarımı/Gamze Fidan, Zeynep Turuthan, Cansu Aybar
Canlı VJ Şov/ Michael Parenti, Bengü Karaduman
DJ set/Deniz Pınar, Bang

Art is Anything
Enstelasyon/Gamze Fidan, Michael Parenti, Cansu Aybar Personel Kıyafet Tasarımı/Gamze Fidan

Kop-Art is Me!
Enstelasyon/Gamze Fidan, Cansu Aybar

Neo-per4mans
Enstelasyon/ Gamze Fidan, Zeynep Turuthan, Cansu Aybar
Muzik/ Neoplast
Canlı VJ Şov/ Todd Thille